Təzyiq (arterial qan təzyiqi) düşəndə bir çox insanın ilk instinkti limon yemək olur. Bunun bir neçə səbəbi var — həm fizioloji, həm də psixoloji.Citypost.az-ın məlumat verir ki,əvvəla, limon çox turş olduğu üçün dad reseptorlarını kəskin stimullaşdırır. Bu, sinir sistemini qısamüddətli “oyadır”, insan özünü daha ayıq hiss edir. Turş dad tüpürcək ifrazını artırır, ürəkbulanma hissini azalda bilir və başgicəllənmə zamanı bir qədər “özünə gətirici” effekt yaradır. Buna görə də adam düşünür ki, limon təzyiqi qaldırdı.Əslində isə limonun təzyiqi birbaşa və sürətli şəkildə qaldıran təsiri yoxdur. O, dərman deyil. Arterial hipotoniya (aşağı təzyiq) zamanı əsas problem damar tonusunun azalması və ya qan...
Qanunsuz fəaliyyət göstərən pendir sexi aşkarlanıb
Azərbaycan Qida Təhlükəsizliyi Agentliyinin əməkdaşları Ağcabədi rayonunun Pərioğullar kəndində fəaliyyət göstərən pendir sexində yoxlama aparıblar.Agentliyin İnformasiya təminatı və innovativ həllər şöbəsindən Citypost.az-a verilən məlumata görə, istehsal müəssisəsinin qida təhlükəsizliyi qeydiyyatından keçmədən və müvafiq dövlət reyestrindən çıxarışı olmadan fəaliyyət göstərdiyi, həmçinin qida məhsullarının emalı prosesində ciddi uyğunsuzluqlar aşkarlanıb.Saçaq pendirinin hazırlanmasında istifadə olunan suyun filtrdən keçirilmədiyi, temperaturun monitorinqi və qeydiyyatının aparılmadığı, avadanlıqların təmizlənmədiyi və digər tələblərin pozulduğu müəyyən edilib.Sahibkar barəsində inzibati protokol tərtib edilib, icrası məcburi göstərişlər verilib və müəssisənin fəaliyyəti məhdudlaşdırılıb.
20 Fevral 2026 17:33
2025-ci ildə Azərbaycana 62 milyon 485.9 min ABŞ dolları dəyərində 2028 ədəd yalnız elektrik mühərriklə hərəkətə gətirilən nəqliyyat vasitələri (elektromobil) idxal edilib.“APA-Economics” Dövlət Statistika Komitəsinə istinadən xəbər verir ki, ötən il ən çox elektromobil Çindən (992 ədəd), ABŞdən (656 ədəd), Almaniyadan (199 ədəd) və Koreyadan (64 ədəd) idxal edilib.Çindən idxal edilən elektromobillərin orta qiyməti 40,9 min manat, ABŞ-dən 31,5 min manat, Almaniyadan 129,5 min manat, Koreyadan isə 31,4 min manat təşkil edib.