İcra hakimiyyəti torpaq verib, amma çıxarış ala bilmirsiniz? – Səbəb
Hüquq 20 Fevral 2026, 17:05
Bir çox vətəndaşın əlində icra hakimiyyəti başçısının torpaq ayrılması ilə bağlı sərəncamı olsa da, həmin torpaq sahəsinə çıxarış (kupça) ala bilməməsi ciddi problemə çevrilib. Sual yaranır: rəsmi sərəncam varsa, niyə çıxarış verilmir?
Citypost.az-ın məlumatına görə,əsas səbəblərdən biri torpaq sahəsinin koordinatlarının müəyyən edilməməsi və ya arxiv araşdırmalarının aparılmamasıdır. Ərazi idarələri bu əsaslarla çıxarışın verilməsindən imtina edə bilirlər. Yəni sərəncamın mövcudluğu hələ mülkiyyət hüququnun tam rəsmiləşdirilməsi demək deyil.
Belə hallarda ilk olaraq rəsmi imtina sənədi əldə edilməlidir. Bundan sonra torpaq sahəsində ölçmə və koordinasiya işləri aparılmalı, çatışmayan sənədlər toplanmalı və əsaslandırılmış iddia ərizəsi ilə inzibati məhkəməyə müraciət olunmalıdır.
Məhkəmənin müsbət qərarı əsasında artıq torpağa dair sənədləşmə prosesi tamamlanır və çıxarış, texniki pasport, ünvan verilməsi və digər qeydiyyat prosedurları həyata keçirilə bilir.
Əgər sizin də icra hakimiyyəti, bələdiyyə, keçmiş sovxoz və ya kolxoz tərəfindən ayrılmış torpaq sahəniz var və çıxarış ala bilmirsinizsə, bu məsələ hüquqi müstəvidə həll edilə bilər. Hüquqlarınızı vaxtında və düzgün qaydada müdafiə etmək vacibdir.