Valideynlər mübahisədədirsə, uşaq kimdə qalır?
Hüquq 19 Fevral 2026, 17:10
Boşanma yalnız valideynlər üçün deyil, uşaqlar üçün də ciddi sınaqdır. Xüsusilə yetkinlik yaşına çatmayan uşaqların kimdə qalması məsələsi tez-tez mübahisə mövzusuna çevrilir. Təəssüf ki, bəzi valideynlər uşağın qalma hüququnu təhdid vasitəsi kimi istifadə edirlər.
Citypost.az-ın məlumatın görə, Azərbaycan Respublikası Ailə Məcəlləsinin 22.2.1-ci maddəsinə görə, valideynlər arasında əvvəlcədən razılıq olmadıqda, məhkəmə boşanma zamanı yetkinlik yaşına çatmayan uşağın hansı valideynlə qalmasını müəyyən edir. Beynəlxalq və yerli qanunvericilik, həmçinin məhkəmə təcrübəsi göstərir ki, 10 yaşına qədər uşaqların qalacağı valideynin seçimi zamanı adətən anaya üstünlük verilir.
Ali Məhkəmənin plenum qərarında vurğulandığı kimi, uşağın qalacağı valideyn müəyyən edilərkən aşağıdakı amillər nəzərə alınır: