DİQQƏT işdən çıxarkən : nələri bilməlisiniz
Hüquq 17 Fevral 2026, 12:52
İş yerlərində hüquqların pozulması, təzyiq və qeyri-etik davranışlar nadir hal deyil. Bəzən işçilər rəhbərlikdən və ya həmkarlarından gələn təzyiqləri düzgün qiymətləndirmir, “sadəcə belədir” deyə qəbul edirlər. Lakin hər bir işçi bilməlidir ki, əmək münasibətləri qanunla qorunur və hüquqlarının pozulmasına yol verməməlidir.
Citypost.az-ın məlumatına görə, Əmək Məcəlləsinə əsasən, işçinin əmək müqaviləsinə qanunsuz olaraq xitam verilməsi və ya işdən çıxmağa məcbur edilməsi qəti qadağandır. İnzibati Xətalar Məcəlləsinin 192.6-cı maddəsinə görə, əmək müqaviləsinin qanunsuz dayandırılmasına görə vəzifəli şəxslər 1 500–2 000 manat məbləğində cərimə oluna bilərlər.
Belə hallarda işçi işdən çıxmaq üçün ərizə verə, əmək kitabçasını aldıqdan sonra 1 ay müddətində məhkəməyə müraciət edə bilər. Hüquqlarınız pozulduqda, hüquqşünas və ya vəkilin yardımı ilə müdafiə olunmaq hüququnuz var. İş yerində hüquqlarınızı qoruyun və heç kəsin sizi qanunsuz olaraq təzyiq altına almasına imkan verməyin.