Robotlar və avtomatlaşdırma iş bazarını dəyişdirir
Cəmiyyət 16 Fevral 2026, 12:07
Son illərdə robotlar və avtomatlaşdırma texnologiyaları sürətlə inkişaf edir və sənaye, xidmət, logistika və tibb sahələrində geniş tətbiq olunur. Ekspertlər bildirirlər ki, bu texnologiyalar iş proseslərini sürətləndirir, məhsuldarlığı artırır və insanın monoton işlərini robotlara tapşıraraq işçilərin daha yaradıcı və strateji vəzifələrə fokuslanmasına imkan verir.
Bununla yanaşı, sadə və rutin işlərin robotlar tərəfindən əvəz olunması bəzi sahələrdə iş yerlərinin azalmasına səbəb olur. İşçilər yeni bacarıqlar öyrənməli, texnologiyaya uyğunlaşmalı və daha yüksək ixtisas tələb edən sahələrə yönəlməlidirlər. Bu proses bəzi regionlarda sosial və iqtisadi gərginliklər də yarada bilər.İqtisadi baxımdan avtomatlaşdırma xərcləri azaldır, məhsuldarlığı artırır və innovasiya imkanlarını genişləndirir. Uzun müddətdə robotlar və avtomatlaşdırma iqtisadi inkişafı sürətləndirə, işçilərin daha dəyərli sahələrdə fəaliyyət göstərməsinə və həyat keyfiyyətinin yüksəlməsinə kömək edə bilər.
Eyni zamanda, ekspertlər işçilərin adaptasiyası və təlim imkanlarının artırılmasının vacib olduğunu vurğulayırlar.