Alzheimer xəstəliyi gözlər vasitəsilə necə aşkar edilə bilər?
Cəmiyyət 19 Fevral 2026, 10:07
Alzheimer xəstəliyinin erkən mərhələdə aşkarlanması ilə bağlı aparılan yeni araşdırmalar maraqlı nəticələr ortaya qoyub. Məlum olub ki, adətən pnevmoniya və sinus infeksiyalarına səbəb olan Chlamydia pneumoniae bakteriyası uzun illər orqanizmdə qala və Alzheimer xəstəliyi ilə əlaqəli dəyişikliklərlə bağlı ola bilər.
Citypost.az-ın məlumatına görə, elmi nəticələr göstərir ki, xroniki infeksiya beyində iltihabi prosesləri gücləndirə, nəticədə isə sinir hüceyrələrinin zədələnməsinə səbəb ola bilər. Bu isə yaddaşın zəifləməsi və idrak funksiyalarının pozulması ilə müşayiət olunan neyrodegenerativ dəyişiklikləri sürətləndirə bilər. Mütəxəssislər hesab edirlər ki, iltihabın müalicəsi və erkən mərhələdə antibiotik müdaxiləsi gələcəkdə yeni terapevtik yanaşmalar üçün imkan yarada bilər.
Araşdırmalar zamanı bakteriyanın torlu qişada – gözün arxa hissəsində yerləşən və vizual siqnalları emal edən nazik sinir toxumasında – aşkar olunduğu müəyyən edilib. Torlu qişa mərkəzi sinir sisteminin bir hissəsi olduğu və qeyri-invaziv üsullarla müayinə edilə bildiyi üçün beyinlə bağlı prosesləri real vaxtda izləmək baxımından unikal imkan yaradır.Tədqiqat nəticələrinə əsasən, torlu qişada bakteriyanın mövcudluğu güclü immun iltihabi aktivlik, neyronların ölümü və idrak zəifləməsi ilə əlaqələndirilir. Müntəzəm müşahidələr bakterial infeksiya, iltihab və neyrodegenerasiya arasında əvvəllər məlum olmayan əlaqənin mövcudluğunu göstərib.Müayinə edilən şəxslərin torlu qişa və beyin toxumalarında bakteriya səviyyəsinin müqayisəsi zamanı Alzheimer xəstəliyi olan insanlarda bu göstəricilərin sağlam fərdlərlə müqayisədə xeyli yüksək olduğu aşkarlanıb. Eyni zamanda, bakterial yükün artması daha ağır beyin dəyişiklikləri və daha ciddi idrak pozuntuları ilə əlaqəli olub.Genetik faktorların da rol oynadığı müəyyən edilib. Alzheimer riski ilə əlaqələndirilən APOE4 genini daşıyan şəxslərdə bakteriya səviyyəsinin daha yüksək müşahidə edildiyi bildirilib.Laboratoriya şəraitində aparılan təcrübələr infeksiyanın iltihabı artırdığını, neyron ölümünü sürətləndirdiyini və idrak funksiyalarını pisləşdirdiyini göstərib. Bundan əlavə, bakterial infeksiyanın Alzheimer xəstəliyinə xas olan beta-amiloid zülalının yığılmasını stimullaşdırdığı müəyyən olunub.
Əldə olunan nəticələr göstərir ki, torlu qişanın skan edilməsi gələcəkdə Alzheimer xəstəliyinin risk qrupunda olan şəxslərin qeyri-invaziv şəkildə müəyyən edilməsində və xəstəliyin gedişinin izlənməsində mühüm rol oynaya bilər. Xroniki bakterial infeksiya və iltihabın aradan qaldırılması isə perspektivli müalicə strategiyalarından biri kimi qiymətləndirilir.