Siyasi mədəniyyət problemi – Debat niyə şəxsi hücuma çevrilir?
Söz adamı 16 Fevral 2026, 10:53
Siyasi debat cəmiyyətin inkişaf göstəricilərindən biridir. Fikir müxtəlifliyi, alternativ baxışların toqquşması və arqumentlərin açıq şəkildə müzakirəsi sağlam siyasi mühitin əsas şərtidir. Lakin reallıqda tez-tez şahid oluruq ki, debat məzmundan uzaqlaşaraq şəxsi hücumlara, ittihamlara və emosional qarşıdurmaya çevrilir. Bu tendensiya siyasi mədəniyyət problemini açıq şəkildə ortaya qoyur.
Debatın şəxsi müstəviyə keçməsinin əsas səbəblərindən biri arqument mədəniyyətinin yetərincə formalaşmamasıdır. Fikir mübadiləsi fakt, analiz və məntiq üzərində qurulmadıqda, ən asan yol qarşı tərəfin şəxsiyyətini hədəfə almaq olur. Mövzu ətrafında əsaslandırılmış mövqe ortaya qoymaq əvəzinə, opponentin keçmişi, xarakteri və ya şəxsi həyatı müzakirə obyektinə çevrilir. Nəticədə ideya yox, insan mühakimə olunur və debat keyfiyyətini itirir.Bu prosesdə emosional siyasi atmosfer də mühüm rol oynayır. Siyasət təbii olaraq rəqabət mühitidir, lakin emosional ritorika artdıqca rasional düşüncə geri plana keçir. Xüsusilə sosial şəbəkələrdə diqqət çəkmək və gündəm yaratmaq üçün daha sərt, daha aqressiv ifadələrə üstünlük verilir. Qalmaqal qısa müddətdə reytinq qazandırsa da, uzunmüddətli perspektivdə siyasi müzakirənin səviyyəsini aşağı salır və cəmiyyətdə qütbləşməni gücləndirir.
Şəxsi hücumların artması vətəndaşların siyasətə olan inamına da mənfi təsir göstərir. İnsanlar proqram, strategiya və konkret həll yolları əvəzinə qarşılıqlı ittihamlar eşitdikdə, siyasəti ciddi platforma kimi qəbul etməkdə çətinlik çəkirlər. Bu isə siyasi passivliyin və etimadsızlığın dərinləşməsinə səbəb olur. Nəticədə emosional populizm güclənir, məzmunlu müzakirə isə arxa plana keçir.Əslində siyasi mədəniyyət yalnız siyasətçilərin davranışı ilə müəyyən olunmur. Bu, bütövlükdə cəmiyyətin düşüncə səviyyəsi, media mühiti və ictimai diskursun keyfiyyəti ilə bağlıdır. Tənqidi düşüncənin inkişafı, faktlara əsaslanan çıxışların təşviqi və etik debat ənənəsinin formalaşdırılması bu problemin həllində əsas rol oynaya bilər. Fikir ayrılığı düşmənçilik deyil, inkişafın təməlidir. Əgər müzakirə şəxsiyyət üzərindən deyil, ideya üzərindən qurularsa, siyasət qarşıdurma meydanı yox, dialoq platformasına çevrilə bilər.