Söz adamı 18 Fevral 2026, 10:54
95-ə çatdın, Nəriman Baba… 100-ə nə qaldı?
Bəzən bir insanın yaşı sadəcə rəqəm olmur. O rəqəm bir epoxanın yaddaşı, bir xalqın duyğusu, bir nəslin ruhu olur. Bu gün 95 yaşını qeyd edən ustad şair Nəriman Həsənzadə də məhz belə talelərdəndir.
95 il…
Bir əsrə yaxın ömür.
Bu, təkcə yaşanan zaman deyil – yazılan tarixdir.
Onun misralarında bir xalqın nisgili var, sevinc var, vətən ağrısı var, insanın iç dünyası var. O şeirlər ki, məktəb partasından başlamış səhnə tribunasına qədər səslənib. O sözlər ki, illər keçsə də köhnəlməyib. Çünki həqiqi söz zamanın tozunu qəbul etmir.
Nəriman Həsənzadə poeziyası həmişə insanın içindən danışıb. O, pafosdan uzaq, amma ləyaqətdən uzaq olmayan bir söz adamıdır. Onun şeirlərində qışqırıq yox, inam var. Hay-küy yox, dərinlik var. Bəlkə də elə buna görə misraları bu qədər uzunömürlüdür.
Bu gün 95 yaş – sadəcə yubiley deyil. Bu, bir şair məktəbinin davamıdır. Bu, sözə sədaqətin təntənəsidir. Bu, bir ömrün hesabatı deyil, bir ömrün davamıdır.
“100-ə nə qaldı?” deyirik zarafatla. Amma əslində məsələ yüzə çatmaqda deyil. Məsələ odur ki, yazdığın söz yüz ildən sonra da yaşaya biləcəkmi? Və Nəriman Həsənzadənin sözü yaşayacaq. Çünki o söz zamanın içindən yox, vicdanın içindən gəlir.
Ustadın 95 yaşı bizə bir həqiqəti də xatırladır: sənətkar ömrü təqvimlə ölçülmür. Onun ömrü misraların yaddaşında, insanların qəlbində davam edir.
95-ə çatdın, Nəriman Baba…
100-ə nə qaldı?
Sözün sağ olsun.